Važne teme i gotovo 50 sjajnih gostiju kroz dva dana posvećena kreativnosti, stvarateljima, njihovim uspjesima i problemima te autorskom i srodnim pravima u neizvjesno doba AI revolucije – to je najkraći opis 12. izdanja Međunarodne autorske kreativne konferencije.

MAKK će se održati 28. i 29. 11. u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, a program panel diskusija, predavanja, radionica i glazbenih nastupa je bogat i atraktivan kao nikad dosad. Jedino što je ostalo nepromijenjeno je besplatan ulaz za sve zainteresirane za MAKK.

Naslovi izlaganja i okruglih stolova kao što su “Baby Lasagna Boom i što će biti dalje”, “Hajde da ne ludujemo: mentalno zdravlje glazbenika”, “Glazbeno hranjenje AI-a”, “New Digital Horizons: inovativni izvori prihoda za glazbenike” ili “Sve najgore: autobiografske crtice iz života slavnih” dovoljni su da i one koji nemaju profesionalne veze s glazbom privuku na MAKK.

Ovogodišnje izdanje MAKK-a će, nakon uvodnih govora, otvoriti panel diskusija “A gdje smo tu mi? Poticanje kreativnih industrija” na kojima će sudjelovati ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, ravnatelj HAVC-a Christopher Peter Marcich i glavni tajnik Hrvatskog društva skladatelja Antun Tomislav Šaban, a moderirat će je urednik programa konferencije, Milan Majerović-Stilinović.

Nakon kratke pauze za kavu, nipošto nemojte propustiti prezentaciju “New Digital Horizons: Innovative Sources of Income for Musicians” iskusnog američkog glazbenog stručnjaka Roberta Singermana koji će predstaviti aktualne svjetske trendove i nove izvore prihoda za glazbenike, njihove zastupnike i suradnike kroz glazbeničke udruge. U svojoj dugogodišnjoj karijeri je, između ostalog, zastupao imena kao što su James Brown, R.E.M., Gipsy Kings, James Brown, Suzanne Vega, Fela Kuti, Violent Femmes, Bad Brains i mnoga druga.

A da i Hrvatska ima svjetski popularno ime ove godine i jedan od najvećih glazbeno-društvenih fenomena, dokazao je Marko Purišić, koji je osvojio srca gledatelja Dore a onda cijele Hrvatske i Europe. Dok mu dio javnosti prognozira još veći uspjeh u nadolazećem periodu, dio se pita “Što će biti dalje s Baby Lasagnom?!”. Na panelu o Lasagna-boomu će na to pitanje odgovarati Krešimir Šustić, Markova “desna ruka”, prijatelj i osoba zadužena za njegove odnose s javnošću, violončelist Luka Šulić koji iza sebe ima svjetski uspjeh dueta 2Cellos, Bojan Mušćet, urednik i kolumnist portala Glazba.hr potom Nikola Jovanović, potpredsjednik Virgin Music Group Western Balkans – Universal Music Group te Nenad Marčec, glavni direktor HDS ZAMP-a. Panel će moderirati Katarina Moškatelo.

Možda na prvu to ne obećava, ali panel “Sve najgore” će razvuć osmijeh na lice publici. Četvero iskusnih glazbenika otkrit će najgore stvari koje su im se dogodile u karijerama. Poslušajte dosad neotkrivene failove, autogolove i blamaže veterana s raznih strana glazbene scene – Alke Vuice, Miroslava Škore, Zdenke Kovačiček i Dražena Turine Šajete.

No nije sve tako sjajno: izloženost profesionalnom i financijskom neuspjehu, kao i medijima i komentarima na društvenim mrežama mogu ostaviti neizbrisive tragove na mentalnom zdravlju umjetnika. Ovo je i dalje gotovo tabu tema, pogotovo na glazbenoj sceni. Upravo je to povod za panel “Hajde da ne ludujemo” na kojoj će autorice Ines Prajo i Ivana Kindl i kantautor Matija Cvek podijeliti svoja, ali iskustva drugih glazbenika vezanih za mentalno zdravlje. I struka će ponuditi rješenja dijela tog problema, kroz stavove psihijatra iz Klinike za psihijatriju Sveti Ivan u Zagrebu, Hrvoja Handla. S druge, pravne strane, odvjetnik Bruno Džaić će komentirati primjere medijskog ili mrežnog bullyinga i dati publici konkretne savjete o najboljoj reakciji na nasrtljivce i zlostavljače s društvenih mreža. Prava osoba koja će moderirati ovu raspravu je glazbenica i voditeljica Sanja Doležal: ovo je talk-show kao stvoren da ga vodi glazbenica takvog senzibiliteta i iskustva.

Šlag na torti autorske i kreativne konferencije je glazbeni program, pod šifrom malo ali probrano: prvog dana će s bendom i svojim autorskim pjesmama nastupiti klasičar u pop vodama i violončelist Matej Milošev. Drugi dan će MSU-om odjekivati tradicionalni flamenko i popularne španjolske pjesme kroz sugestivnu interpretaciju pjevačice Nine Ćorić i višestruko nagrađivanog basista i skladatelja Maria Rašića.

Nakon flamenka, stručna strana konferencije: diskusija pravnih eksperata Romane Matanovac Vučković i Siniše Petrovića “Kriteriji za određivanje tarifa u kolektivnom ostvarivanju s motrišta tržišnog natjecanja” koju slijedi predavanje “Primjena trostupanjskog testa na rudarenje teksta i podataka u treniranju generativne UI” pravne savjetnice za autorska prava u HDS ZAMP-u, Katarine Radić.

Goruća tema u gotovo svim industrijama je korištenje umjetne inteligencije pa će predstavnici glazbeničkih udruga i IT poduzetnici sučeliti stavove na panelu “Generativna umjetna inteligencija, autorsko pravo i kreativne industrije”. U njemu će sudjelovati glazbenik i pravnik Aljoša Šerić, dr. sc. Dino Gliha, spec. int. vlasn. Martina Arapinac Radičević, izv. prof. dr. sc. Mihael Mišo Mudrić, brand-strateg Ante Magzan i marketing menadžer Luka Kalember. Panel će moderirati izvanredni profesor na Pravnom fakultetu dr. sc. Hrvoje Lisičar.

Tko su, konačno, dobitnici a tko gubitnici u priči s umjetnom inteligencijom i kreativcima? U diskusiji “Glazbeno hranjenje AI-a” svoja viđenja i zaključke iznijet će odvjetnica Kristina Delfin Kanceljak, predsjednik Hrvatske glazbene unije Dražen Baljak, glazbenik Zvonimir Dusper Dus, direktorica ZAPRAF-a i voditeljica ureda Hrvatske diskografske udruge Maja Vidmar Klarić, direktor Dallas Recordsa Dario Draštata, voditelj sektora pravnih poslova i razvoja poslovanja HDS ZAMP-a Davorin Penc te Saša Jovetić, direktor tvrtke Maistral. Moderator rasprave bit će predsjednik HDAP-a, prof.dr.sc. Igor Gliha.

Put svih navedenih glazbenika i autora započeo je jednim običnom demo snimkom u koji su uložili srce i dušu. Upravo se takva prilika nudi svim a posebno mladim autorima na drugom danu MAKK-a: Listening Session s priznatim glazbenim producentom Skansijem. Na dosadašnjim izdanjima konferencije ove su slušanice bile pod palicom pobjednika Eurosonga Dorona Medaliea i pobjednika Dore i dobitnika najvažnijih domaćih glazbenih nagrada, Branimira Mihaljevića. Ove godine s nama sluša i komentira iskusni Srđan Sekulović Skansi koji je radio s imenima poput Dina Dvornika, Josipe Lisac, Tonyja Cetinskog i bendovima kao što su Songkillers, Ramirez, Gretta, Pavel, Radio Luksemburg, Markiz, Psihomodo Pop i Libar. Želite čuti što misli o vašoj pjesmi i kako bi joj on dodao više airplay-friendly zvuka, ili bi joj ga možda oduzeo da zvuči sirovije i žešće? Pošaljite snimku pjesme na mail radionica@hds.hr do srijede, 20. studenog 2024. godine i dođite u dvoranu Školica spremni na konstruktivnu kritiku vrsnog profesionalca i kolega glazbenika koje ćete tek upoznati (MAKK je sjajna prilika za druženje a tu je osiguran besplatan ručak za sve sudionike, znate i to?)

Ova je konferencija s godinama prerasla u pravo mjesto susreta kreativaca, pravnih stručnjaka, IT poduzetnika, medija i institucija koje ih prate u njihovom radu.

Popis govornika je impresivan i uključuje različite dionike kreativnih industrija iz Hrvatske i drugih država: od svima poznatih imena s pozornica i naslovnica, preko domaćih i svjetskih stručnjaka iz glazbene i drugih kreativnih industrija, potom uglednih odvjetnika, psihijatara, branding i marketing menadžera do pravnih profesionalaca vezanih za sustav prava intelektualnog vlasništva.

Organizatori konferencije su HDS ZAMP i HDAP – ALAI, a pokrovitelji Ministarstvo kulture i medija RH, Državni zavod za intelektualno vlasništvo i Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Partneri konferencije su Muzej suvremene umjetnosti, Entrio, Glazba.hr i CMC TV.

Zanima vas sve ili nešto od ovoga? Ulaznice su besplatne uz obaveznu prethodnu prijavu putem sustava Entrio – požurite!

28. i 29. 11. 2024.

Prijavi se na MAKK 2024.