Jesu li glazbenici, njihovi publisheri, diskografi i promotori uploadom glazbe u sve zakutke Interneta zadnjih desetljeća nahranili rivala koji ih već danas ozbiljno ugrožava? Ako smo prošle godine na MAKK-u unisono zaključili da je AI “alat, a ne autor”, ove godine idemo u srž nastanka generativne umjetne inteligencije. Raspravljamo o botovima i odgovornosti tehno-kompanija koje taj alat koriste za svoje poslovne modele.
Tvrtke koje izrađuju i plasiraju AI programe i aplikacije još ne izlaze u javnost s podacima o tome na čemu su njihovi modeli trenirali i učili. Rijetke koje su to napravile priznale su: koristili smo postojeća autorska djela. Čija sve, u kojoj mjeri, misle li to nekako kompenzirati autorima i tko odlučuje o tome trebaju li to učiniti? Čim se to zapravo “hrane” generativni modeli umjetne inteligencije da bi na zahtjev izbacivali “originalna” nova djela: glazbu, fotografije, tekstove i video-sadržaje?
Svoje stavove o gorućoj temi za cijeli autorski, kreativni i IT svijet iznijet će odvjetnica Kristina Delfin Kanceljak, predsjednik Hrvatske glazbene unije Dražen Baljak, glazbenik Zvonimir Dusper Dus, direktorica ZAPRAF-a i voditeljica ureda Hrvatske diskografske udruge Maja Vidmar Klarić, direktor Dallas Recordsa Dario Draštata, voditelj sektora pravnih poslova i razvoja poslovanja HDS ZAMP-a Davorin Penc te Saša Jovetić, direktor tvrtke Maistral. Moderator rasprave bit će predsjednik HDAP-a, prof.dr.sc. Igor Gliha.
Pridružite se razgovoru u kojemu ćete doznati kako AI revolucija utječe na poslovanje različitih dionika glazbene i drugih kreativnih industrija, i kako oni odgovaraju na izazov.
Ulaznice za MAK konferenciju su besplatne uz obaveznu prethodnu prijavu putem sustava Entrio.