Izlaganja pravnih stručnjaka s područja autorskog prava i intelektualnog vlasništva prilika su za detaljnije upoznavanje s novostima i praksom u Hrvatskoj i Europskoj Uniji i šire. Ove godine jutarnji program drugog dana konferencije nudi dvije prezentacije za sve koji žele znati više o starim i novim izazovima kod zaštite intelektualnog vlasništva:

Kriteriji za određivanje tarifa u kolektivnom ostvarivanju s motrišta tržišnog natjecanja

Koliko je pošteno i primjereno da košta korištenje glazbe, pitanje je koje u kolektivnom ostvarivanju prava postavljaju i glazbenici i korisnici njihove glazbe. Korisnici nastoje platiti što manje dok organizacije za kolektivno ostvarivanje nastoje u ime i za korist glazbenika naplatiti što više.

Tu tenziju nastoji se ublažiti propisivanjem transparentnih i poštenih kriterija za određivanje tarifa u kolektivnom ostvarivanju prava. Ipak, korisnici često dovode u pitanje visinu tarife tvrdeći da pri njihovu određivanju organizacije za kolektivno ostvarivanje zlouporabljuju svoj monopolni položaj.

Ovo predavanje prof. dr. sc. Romane Matanovac Vučković i prof. Siniše Petrovića, specijaliziranog za trgovačko pravo, pravo društava i europsko pravo, prikazat će kako je Sud Europske unije odgovorio na te izazove.

Primjena trostupanjskog testa na rudarenje teksta i podataka u treniranju generativne umjetne inteligencije

O trostupanjskom testu se prije dva i pol desetljeća puno govorilo kad se na razini Europske unije nastojalo balansirati situacije u kojima se autorska djela mogu koristiti bez dopuštenja autora i bez plaćanja naknade.

Trostupanjski tekst je poput formule koja bi trebala poslužiti za mjerenje može li se u konkretnom slučaju uistinu koristiti djelo bez dopuštenja autora i bez plaćanja naknade a da se pri tome na povrijede autorovi legitimni interesi. Ipak, primjena trostupanjskog testa nije osobito zaživjela u praksi – možda i zbog nedostatnog razumijevanja njegove važnosti.

Danas je primjena trostupanjskog testa postala izuzetno aktualna budući da je Direktivom o autorskom pravu na jedinstvenom digitalnom tržištu propisana mogućnost rudarenja teksta i podataka u treniraju generativne umjetne inteligencije.  Kako bi ona trebala izgledati, u svom će izlaganju predočiti Katarina Radić, pravna savjetnica za autorska prava u HDS ZAMP-u.

Želite biti u dvorani kako biste mogli čuti i komentirati ova izlaganja? Prijavite se na 12. MAKK ovdje.

28. i 29. 11. 2024.

Prijavi se na MAKK 2024.